اعمال ماسک بر روی نوشته

بازدید : 565

در فتوشاپ ما می‌توانیم با اعمال ماسک[۱] و افکت‌های[۲] گونان بر روی نوشته‌های خود آثاری تماشایی و جذاب خلق کنیم، ما در این اثر از ماسک بافت فلزی، آتش و براش نرم استفاده کرده‌ایم و علاوه بر آن با بازی گرفتن رنگ‌ها اثر پیش روی شما را خلق کرده‌ایم، شما هم برای خلق تصاویر متفاوت بازی با لایه‌ها و رنگ‌ها را شروع کنید.

اعمال ماسک بر روی نوشته

[۱] ماسک چیه؟ اصطلاح ماسک برای کسی که با گرافیک سر و کار نداره کمی گنگ به نظر بیاد، معنای لغوی ماسک میشه، پوشاندن، نقاب، پنهان کردن، خب در واقع در فتوشاپ هم ما وقتی از ماسک استفاده می‌کنیم که بخواهیم بخش خاصی از یک تصویر یا نوشته رو پنهان یا کم  رنگ کنیم البته شاید لفظ کم رنگ کردن درست نباشه در واقع شفافیت اون رو کم کنیم، کاری کنیم که کمتر به چشم بیاد، ابزار جالبیه، نه؟!

دو نوع ماسک اصلی وجود داره: ماسک‌های برشی و ماسک‌های لایه‌ای. این دو ابزار از لحاظ مفهومی با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارن اما در کاربرد بسیار متفاوت هستن. بیایید با بحث در مورد ماسک‌های لایه، که معمولاً افراد در فتوشاپ بیشتر ازش استفاده می‌کنن شروع کنیم.

ماسک‌های لایه‌ای

ماسک لایه چیزی است که برای کنترل شفافیت آن لایه به یک لایه ویژه اعمال می‌شه. در جایی که opacity لایه، شفافیت کل لایه رو در یک زمان کنترل می‌که، یک ماسک به شما کنترل دقیق‌تر در مناطق بسیار خاص رو می‌ده. اگر می‌خواهین کل لایه ۳۰ درصد باشه، opacity را کم کنین، نه اگر قصد دارین فقط فرضا سمت چپ یک لایه ۳۰ درصد باشد، از یک ماسک استفاده می‌کنین.

وقتی شما یک ماسک را به یک لایه اضافه می‌کنین، کل اون رو با یک روکش سیاه و سفید می‌پوشونین، البته تصویر شما به شکل اصلی باقی می‌مونه و باز می‌تونین به همون فرم اصلی ببینین.

روی این بوم نامرئی، شما می‌تونین سفید، سیاه یا هر سطح خاکستری میان اون رو رنگ کنین. رنگی که شما نقاشی می‌کنین، فتوشاپ با پیکسل نشون می‌ده. سفید به معنی opacity ۱۰۰% و سیاه به معنای opacity ۰% است.

خب من ۳ ماسک، سفید، ۵۰% و سیاه روی عکس زیر اعمال کردم.

اعمال ماسک در فتوشاپ

ماسک‌های برش‌خورده:

ماسک‌های clipping بسیار شبیه به ماسک‌های لایه هستن و تنها از یک لایه برای تعیین شفافیت دیگر استفاده می‌کنن. تو این داستان، شما دو لایه را در بالای یکدیگر قرار می‌دین و در نهایت فاکتور تعیین‌کننده شفافیت بالا است.

با این حال، به جای استفاده از مقادیر سیاه و سفید، ماسک‌ها به سادگی از لایه‌های استفاده‌شده برای ساختن آن‌ها، یعنی لایه زیرین، استفاده می‌کنن. اگر لایه پایینی مناطقی داره که کدر هستن و برخی نواحی شفاف هستن، یک ماسک برش این مقادیر را به لایه بالایی اعمال می‌کنه.

یکم سخت شد اجازه بدین با مثال نشون بدم خودتون متوجه می‌شین. من یک لایه با عکس دیوار رو روی لایه نوشته "ROYA" که برگرفته از دامین سایت هست اعمال می‌کنم.

اعمال ماسک برش خورده در فتوشاپ

اعمال ماسک برش خورده در فتوشاپ

اعمال ماسک برش خورده در فتوشاپ

اعمال ماسک برش خورده در فتوشاپ

این کار رو میشه با روش‌های دیگه هم انجام داد بعنوان مثال درست برعکس روشی که من رفتم، کمی تمرین کنید خودتون براحتی می‌تونید انجام بدین.

[۲] افکت چیه؟ افکت به زبان ساده یعنی استفاده از یک رسانه(البته شاید رسانه کلمه درستی نباشه چرا که ما گاهی می‌خواهیم یک جلوه مثل تصویر آتش را به فرضا عکس‌مون اضافه کنیم) مثل صدا، تصویر و فیلم برای تاثیر مورد نظر بر یک رسانه دیگر را افکت می‌گن، مثل اینکه شما صدای رعد و برق رو به بخشی از صحنه یک فیلم بعنوان صدای پس‌زمینه اضافه می‌کنین. البته من در این پست هدفم فتوشاپ هست، در فتوشاپ میشه انواع جالوه‌ها رو به تصویر اضافه کرد.

به دو روش میشه در فتوشاپ افکت گذاری کرد یکی با استفاده از ابزارهای فتوشاپ و استفاده از افکت‌های آماده، بعنوان مثال شما تصویری در فتوشاپ باز کردین و می‌خواهین تغییراتی در رنگ، نور و غیره ایجاد کنید خب برای تغییر فرضا نور ابتدا منطق‌ای رو که مد نظرتون هست رو انتخاب می‌کنین برای انتخاب می‌تونین از ابزار Elliptical Marquee tool استفاده کنید فرضا دایره‌ای رو در تصویر مشخص می‌کنید بعد با استفاده از ابزار Adjusttems تغییراتی مثل نور، سایه، رنگ و غیره رو اعمال می‌کنید، برای روشن‌تر شدن داستان یک مثال می‌زنم.

آموزش استفاده از افکت در فتوشاپ

آموزش استفاده از افکت در فتوشاپ

آموزش استفاده از افکت در فتوشاپ

تمرین کنید، هم لذت‌بخشه و هم مهارت‌تون زیاد میشه، امیدوارم در حد آشنایی با مفاهیم ماسک و افکت به اندازه کافی تونسته باشم حق مطلب رو ادا کنم. موفق باشید.