نقش تعادل در طراحی پوستر

بازدید : 722

آیا طراحی وب یا پوستر شما متعادل است؟

"خوشبختی با قدرت بدست نمی‌آید بلکه از تعادل، نظم، اصول و هماهنگی حاصل می‌شود."؛ توماس مرتون

داشتن تعادل در زندگی بسیار مهم است، در کار و استراحت؛ رژیم غذایی و ورزش؛ بیداری و خواب. چهره‌ای زیبا خواهد بود که اعضای آن متناسب باشند. تعادل در طراحی وب‌سایت و پوستر نیز به همان اندازه مهم است. تعادل در طراحی به شما کمک می‌کند تا نتیجه کار، زیبا و جذاب شده و به شما در کنترل بهتر جریان در طرح تان کمک خواهد کرد.

سعی کنید زندگی متعادلی داشته باشید، اما  برای اطلاع از چگونگی ایجاد تعادل در طراحی وب و پوستر خود می‌توانید این پست را بخوانید.

تعادل در طراحی چیست؟

تعادل وضعیت تنش برابر است؛ Alex W.

اجازه بدهید کمی از طراحی فاصله گرفته و در مورد تعادل فیزیکی صحبت کنیم. یک اهرم را با یک تکیه گاه در قسمت میانی آن تصور کنید. مثالی که شاید همه می‌دانند. اگر دو وزن مساوی را با فاصله‌ای برابر در دو طرف اهرم قرار بدهیم، اهرم تعادل خود را حفظ می‌کند.

می‌توانیم از یک فرمول ساده برای بیان این موضوع استفاده کنیم.

F1 x D1 = F2 x D2  (نیروی وارده F  و D فاصله از نقطه اتکا)

وقتی فاصله x نیرو، در هر طرف معادله مساوی باشد، تعادل حاصل می‌شود. در مثال بالا چون نیروی (وزن) هر جسم و فاصله آن یکسان است، اهرم متعادل شده است.

اگر نقطه اتکا خارج از مرکز بود چه اتفاقی می‌افتاد؟

در این حالت برای دستیابی به تعادل باید نیروی یکی از طرفین افزایش یابد. در صورت وجود کودک در یک سمت و فرد بزرگسالی در سمت دیگر اهرم، فرد سنگین‌تر بایستی به سمت مرکز حرکت کند.

تعادل در طراحی؛ توازن نامتقارن

درک تعادل خیلی هم پیچیده نیست فقط کافی است به لحاظ فیزیکی درست نگاه کنید. تعادل در طراحی نیز شبیه به همان روش کار اهرم است. طراحی شما دارای یک محور عمودی (یا افقی) خواهد بود و وزن عناصر مختلف در هر دو طرف محور و فاصله آنها از آن تعیین می‌کند که آیا طرح شما متعادل است یا خیر.

دو نوع تعادل وجود دارد که با تصاویر اهرمی ما در بالا مطابقت دارد، تعادل متقارن و نامتقارن، اما در ابتدا ببینیم چه چیزی به یک عنصر وزن بصری می‌دهد؟

وزن بصری عناصر در طراحی

تفاوت عمده در "تعادل طراحی" و تعادل فیزیکی این است که عناصر بصری شما دارای وزن فیزیکی نیستند. با این حال، آن‌ها وزن دیداری دارند.

مواردی که بر وزن بصری تأثیر می‌گذارند:

> اندازه؛ همانطور که می‌دانید عناصر بزرگتر وزن بیشتری دارند.
> رنگ؛ درک کاملی از رنگ وجود ندارد، با این وجود، رنگ‌ها بیش از سایر عناصر دارای وزن هستند. به نظر می‌رسد در بین رنگ‌ها، قرمز سنگین‌ترین و زرد سبک‌ترین آنها است.
> تراکم؛ متراکم کردن عناصر در یک فضای معین، وزن بیشتری به آن فضا می‌دهد.
> مقدار؛ یک جسم تاریک وزن بیشتری نسبت به یک جسم روشن‌تر خواهد داشت.
> فضای سفید؛ فضای مثبت بیش از فضای منفی یا فضای سفید وزن دارد.

تعادل متقارن

تعادل متقارن مانند داشتن نقطه اتکا در مرکز اهرم است. برای رسیدن به تعادل باید عناصری با وزن برابر در هر دو طرف محور مرکزی داشته باشیم.

تعادل متقارن بیشتر، رسمی، کلاسیک و استاتیک‌تر به نظر رسیده و احساس قوام، ظرافت و آراستگی را برمی‌انگیزد.

به عنوان مثال در یک دعوت رسمی، مدعوّین تمایل دارند كه از متن متمركز استفاده كنند، زیرا این امر به دستیابی به تعادل متقارن، كه بیانگر احساس تشریفات و شکوه است، کمک می‌کند. دقیقاً مثل آنچه در تنظیم کارت دعوت عروسی انجام می‌گیرد.

تعادل در طراحی متقارن به راحتی قابل مشاهده است و دستیابی به آن نسبتاً آسان است.

تعادل در طراحی؛ توازن متقارن

به راحتی می‌توانید تعادل را در صفحه اصلی Tilly Moss مشاهده کنید. وزن‌های برابر در هر طرف ستون میانی وجود دارد. قسمت مرکزی صفحه به صورت عمودی و هم به صورت افقی، متقارن بوده و به زیبایی به محصولات تعادل می‌بخشد.

تعادل نامتقارن

موازنه نامتقارن مانند این است که تکیه‌گاه اهرم ما در مرکز قرار نداشته باشد. برای اینکه تعادل در طرفین وجود داشته باشد، باید وزن‌های نابرابر در دو طرف محور مرکزی قرار بگیرد. در این حالت عناصر با وزن بصری برابر در دو سمت محور مرکزی توزیع نمی‌شوند و غالباً یک شکل غالب را در یک طرف محور با چندین شکل با وزن کمتر در سمت طرف دیگر خواهیم داشت.

تعادل نامتقارن پویاتر است زیرا تنوع بصری بیشتری در طراحی عناصر وجود دارد. بخاطر وجود همین تنوع، جذاب‌تر بوده ولیکن برقراری تعادل در آن نیز دشوارتر است.

در طراحی نامتقارن روابط عناصر باهم پیچیده‌تر بوده و از فضای منفی بیشتری برای متعادل کردن آنها در طراحی استفاده می‌شود.

طراحی نامتقارن، مدرنیسم بوده و ​​احساس نیرو، نشاط و حرکت را برمی‌انگیزد.

تعادل در طراحی؛ توازن نامتقارن

در ترکیب شماره ۸ Kandinsky عنصر غالب، دایره تاریک در سمت چپ بالا است. هیچ عنصر منفرد در سمت راست نقاشی وزنی برابر با این دایره ندارد، اما خطوط متراکم در سمت راست وزن کافی را با در کنار هم قرار دادن عناصر بوجود آورده و نقاشی را متعادل می‌کنند. توجه کنید که قسمت سمت چپ نقاشی دارای فضای سفید بیشتری است، زیرا دایره سیاه از وزن کافی نسبت به سمت دیگر برخوردار است.

تعادل در طراحی؛ توازن نامتقارن

تعادل در صفحه اصلی مجموعه Ernest Hemingway، با موازنه بخش بیشتر محتوا در سمت راست با انواع اشیاء بسته بندی شده نزدیک به سمت چپ، به دست می‌آید. رنگ تیره‌تر عناصر در سمت چپ به اضافه وزن آنها می‌افزاید و با بتکار گنجاندن یک فنجان کامل قهوه در مرکز سمت چپ تعادل برقرار می‌گردد.

فکر می‌کنید برای داشتن صفحه‌ای متعادل‌تر، بهتر بود فنجان قهوه در بالا یا پایین صفحه قرار می‌گرفت؟

توازن شعاعی و موزائیک در طراحی

در طراحی، بیشتر اوقات با طراحی متقارن یا نامتقارن سر و کار خواهید داشت، اما دو نوع تعادل دیگر ارزش ذکر کردن دارد.

> تعادل شعاعی؛ همه عناصر خارج از مرکز قرار دارند. به عنوان مثال به پرتوهای خورشید که از آن ساطع می‌شود، توجه کنید. حفظ نقطه کانونی در تعادل شعاعی آسان است زیرا همیشه مرکز خواهد بود.
> تعادل موزائیک (هم‌بسته)؛ بسیاری از عناصر موجود در صفحه نوعی آشوب متعادل ایجاد می‌کنند. به نقاشی Jackson Pollack فکر کنید. تعادل موزاییک فاقد سلسله مراتب است و می‌تواند مانند سر و صدا کردن به نظر برسد. تعریف یک نقطه کانونی واحد در همه آشوب‌ها دشوارتر است.

نتیجه بحث

همانطور که داشتن تعادل در زندگی مهم است در طراحی نیز متوازن کردن طراحی بسیار مهم است و یکی از "اصول طراحی" می‌باشد. یک طراحی متعادل دارای وحدت ترکیب است و به طراحی کمک می‌کند تا یک تصور واحد را به نمایش گذاشته و درک صحیحی را منتقل کند.

در طراحی نامتعادل، ترکیبی از عناصر فردی به جای یک عنصر واحد اصلی وجود دارد. عناصر بیشتری ترسیم شده و به جای یک پیام واحد و یکپارچه‌، پیام‌های زیادی وجود دارد.

سطح بینش خود در خصوص دستیابی به تعادل در طراحی را می‌توانید با مشاهده و تحلیل ترکیب عناصر در طراحی‌های دیگران ارتقا دهید. به چشم خود آموزش دهید تشخیص دهد، ترکیب کدام عناصر در طراحی سنگین‌تر و کدام یک سبک‌تر به نظر می‌رسد و چرا اینگونه چیده شده است؟

"با آموزش چشم و یادگیری نحوه کنترل وزن عناصر مختلف، قادر خواهید بود بهتر تعادل را در طراحی خود برقرار کرده و طرح‌های جذاب‌تری خلق کنید."

نویسنده: Steven Bradley با کمی تغییر

مطالب پیشنهادی:

تحقیقات کلمات کلیدی برای SEO

اصول و عناصر طراحی

روانشناسی رنگ: آیا رنگ بر احساس شما اثر می گذارد؟

الگوهای چیدمان طراحی بر اساس حرکت چشم کاربر