۲۰ قانون طراحی که نباید نادیده بگیرید

بازدید : 729

۲۰ قانون طراحی که هرگز نباید آنها را بشکنید.

اسلایدشو "نمونه کارهای طراحی و نقاشی دیجیتال" رویای قرن ۲۱ام، شما هم پوستر و یا نقاشی دیجیتال خود را بسازید.

درست مانند هر حرفه یا رشته، طراحی نیز با برخی قواعد صورت می‌گیرد. در حالی که شکستن قوانین طراحی مجاز و حتی (در برخی شرایط) تشویق شده‌است، مهم است که حداقل از قوانینی که در حال شکستن هستید آگاه باشید تا بتوانید به روش درست آن‌ها را بشکنید. در اینجا ۲۰ قانون طراحی وجود دارد که باید قبل از شکستن آن‌ها در نظر بگیرید.

از تایپوگرافی گرفته تا چیدمان، کنترل از طریق رنگ تا جلوه‌های ویژه، این لیست از طریق چند قانون اساسی، راهنمایی ، ترفند و راهنما گرفته تا برخی از اشتباهات رایج و نحوه حذف آنها از طراحی شما اجرا می شود.

۱- فاصله گذاری صحیح را فراموش نکنید. فاصله گذاری صحیح یک جلوه بصری جذاب به طراحی شما می‌دهد.

۲- خوانایی، بخاطر زیبایی از خوانایی غافل نشوید. خوانایی به درک پیام طراحی شما کمک می‌کند.

۳- طول خطوط را کوتاه نگه دارید، عدد طلایی برای طول خط کپی بادی حداقل شش کلمه و میانگین در هر خط حدود ۳۰ تا ۴۰ کاراکتر (از جمله فضا) است.

۴- سلسله مراتب هدفمند، در طراحی، سلسله‌مراتب مربوط به آرایش عناصر بصری به منظور نشان دادن اهمیت آن استفاده می‌شود.

۵- رعایت فاصله مناسب کلمات از همدیگر.

۶- از تراز صحیح استفاده کنید.چهار نوع همترازی وجود دارد: ردیف چپ، راست، مرکز و توجیه.

۷- استفاده از شبکه، گریدها درجات و اندازه‌های زیادی دارند و شما می‌توانید آن‌ها را بسازید تا انعطاف‌پذیر، سازگار و مناسب برای طراحی تان باشند. گریدها به طراحان کمک می‌کنند تا مولفه‌ها را در صفحه نسبت به یکدیگر تراز کنند که اغلب موجب می‌شود خوانایی و جلوه بصری طرح افزایش چشمگیری یابد. از شبکه‌های نمونه در نمودار گرافیکی استفاده کنید، یک شبکه دو، سه و چهار ستون را می‌توان برای کمک به ترتیب دادن متن و تصویر به روش‌های مختلف استفاده کرد.

۸- طراحی مخاطب محور، به یاد داشته باشید طراحی شما بایستی به گونه‌ای باشد که کابر با آن به سهولت کار کرده، براحتی مفاهیم آنرا درک و از کار با آن لذت ببرد.

۹- بیوه و یتیم، بیوه چندین کلمه از یک بند است که به خط بعدی منتقل شده و یتیم به کلمات جدا افتاده گویند، با استفاده صحیح از اندازه و ستون از جدا شدن کلمات از متن اصلی جلوگیری کنید.

۱۰- استفاده منطقی از پالت رنگ، می‌توان با تحقیق در خصوص تاثیر رنگ‌ها بر احساس، از رنگ‌های منطقی در طراحی استفاده کرد.(در خصوص روانشناسی رنگ خواندن این مقاله توصیه می‌شود.)

۱۱- از طرح حروف منطقی استفاده کنید، بسیاری از طراحان توصیه می‌کنند که در طراحی حداکثر از ۳ نوع فونت استفاده کنید.

۱۲- عدم استفاده از طرح حروف‌های نمایشی در متن. بهتر است از آنها در تیترهای کوتاه استفاده کنید.

۱۳- عدم کشش بیش از حد طرح حروف، کشش بیش از حد فونت‌ها باعث می‌شود از شکل اصلی خارج و جلوه‌ای نا زیبا داشته باشند.

۱۴- ناسازگاری رنگ، استفاده از رنگ‌های تند و متضاد خوب است، اما مطمئن شوید که هنوز هم می‌توانند در هماهنگی با هم کار کنند.

۱۵- از فضای سفید بعنوان فضای خالی ستفاده نکنید. فضای سفید یکی از ابزارهای متنوع و موثر است که می‌تواند چیز ویژه‌ای به طراحی شما اضافه کند. فضای سفید استفاده‌شده می‌تواند اثرات مفید زیادی برای طراحی شما داشته باشد. می‌تواند به تمرکز بیشتر بر روی یک جنبه خاص از ترکیب‌بندی شما کمک کند، می‌تواند به "نفس کشیدن" شما کمک کند، می‌تواند به تعادل عناصر شما کمک کند و یا می‌تواند برخی پیچیدگی را به طراحی شما اضافه کند.

۱۶- روند طراحی را دنبال نکنید، گاهی اوقات طراحی می‌تواند کمی شبیه به مد باشد، روندهای تجربی به وجود می‌آیند، برای مدتی کاملا محبوب هستند، سپس به آرامی محو می‌شوند. 

۱۷- استفاده از ابزارهای مناسب، یک طراح باید بداند که کدام ابزار برای استفاده در شرایط خاص درست هستند، و از همه مهم‌تر، این ابزارها چه هستند.به عنوان مثال تصاویر وکتوری مقیاس‌پذیر هستند اما تصاویر پیکسلی پس از افزایش مشخصی در اندازه با افت کیفیت مواجه می‌شوند.

۱۸- رسانه طرح تان را بشناسید، قرار است طرح شما در کجا نمایش داده شود، وب‌سایت، مجله، پوستر؟ و بر اساس اندازه و ترکیب محیطی که اثر شما نمایش داده خواهد شد طراحی کنید.

۱۹- رعایت آیین نگارش.

۲۰- از جلوه‌های خیلی زیاد استفاده نکنید.

مطالب پیشنهادی:

الگوهای چیدمان طراحی بر اساس حرکت چشم کاربر

روانشناسی رنگ: آیا رنگ بر احساس شما اثر می گذارد؟

تحقیقات کلمات کلیدی برای SEO

اصول و عناصر طراحی