تاثیر رنگ بر رویای من

بازدید : 744

رنگ‌ها و احساسات: چگونه رنگ‌ها بر احساس ما تاثیر می‌گذارند؟

فطرت و احساسات ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند. رنگ‌های گرم می‌توانند احساسات متفاوتی را نسبت به رنگ‌های سرد برانگیزند و رنگ‌های روشن می‌توانند احساسات متفاوتی نسبت به رنگ‌های تیره ایجاد کنند. همه این‌ها بستگی به نحوه استفاده از اثرات روانشناختی رنگ دارد.

تاثیر رنگ بر رویای من

رنگ‌ها می‌توانند ما را شاد یا غمگین کنند، آنها می‌توانند احساس گرسنگی یا آرامش بوجود آورند. این واکنش‌ها ریشه در اثرات روانشناختی، وضعیت بیولوژیکی و عوامل فرهنگی دارد.

به همین دلیل است که درک "اثرات روانشناختی رنگ" در یک فرد معمولی و "اصول و مبانی نظریه رنگ" و "معانی رنگ‌ها" مهم می‌باشد.

در این مقاله ما می‌خواهیم توضیح دهیم که رنگ‌ها چه احساسی را به شما می‌دهند و چه تأثیراتی می‌توانند در احساسات ما داشته باشند.

رنگ‌ها و احساسات

نحوه تأثیرگذاری رنگ‌های مختلف بر احساسات تا حد زیادی به رنگ، میزان روشناییآن، سایه، تن رنگ و سرد یا گرم بودن آن بستگی دارد. بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از جلوه‌هایی که رنگ‌ها می‌توانند در مورد احساس شما داشته باشند:

رنگ‌های گرم

قرمز، نارنجی و زرد در کنار یکدیگر روی چرخ قرار دارند و همه رنگ‌های گرم هستند. رنگ‌های گرم اغلب احساس خوشبختی، خوش بینی و انرژی را برمی‌انگیزند. با این حال، زرد، قرمز و نارنجی همچنین می‌توانند بیانگر یک خطر و هشدار(علائم توقف، هشدارهای خطر) باشند و یا شما را به انجام کاری تحریک کنند(محرِّک). رنگ قرمز همچنین باعث افزایش اشتهای فرد می‌شود.

رنگ‌های سرد

رنگ‌های سرد شامل سبز، آبی و بنفش است. رنگ‌های سرد معمولاً آرامش بخش و تسکین دهنده هستند اما می‌توانند بیانگر غم و اندوه باشند. ارغوانی اغلب برای "کمک به ایجاد خلاقیت" به کار می‌رود زیرا ترکیبی از رنگ آبی (آرام) و قرمز (محرک) است. اگر شرکتی می‌خواهد سلامت، زیبایی و امنیت را به نمایش بگذارد، این رنگ‌ها را بکار گیرد.

رنگ‌های شاد

"رنگ‌های شاد"، رنگ‌های روشن گرم، مانند زرد، نارنجی، صورتی و قرمز هستند. رنگ‌های پاستلی مانند هلو، صورتی روشن یا یاس بنفش نیز می‌توانند تأثیر زیادی در روحیه شما داشته باشند. هر چه رنگ روشن‌تر و درخشان‌تر باشد، احساس خوشبختی و خوش بینی بیشتری به شما می‌بخشد. راه دیگری که رنگ‌ها می‌توانند احساسات شاد ایجاد کنند، ترکیب چندین رنگ اولیه و فرعی در کنار هم برای یک ایجاد اثر جوانی و رنگارنگ است.

رنگ‌های غم‌انگیز

رنگ‌های غم‌انگیز رنگ‌هایی هستند که تیره و خفه هستند. سیاه و خاکستری رنگ‌های غم‌انگیز بی‌اهمیت هستند ، اما رنگ‌های سرد و آرام مانند آبی، سبز یا خنثی مانند قهوه‌ای یا بژ بسته به نوع استفاده آنها می‌توانند اثر مشابهی بر روی احساسات و عواطف داشته باشند. در فرهنگ‌ ایرانی اسلامی رنگ سیاه، رنگ سوگواری و عزا محسوب می‌شود، در حالی که در برخی از کشورهای آسیای شرقی تأکید بر پاکی و تولد دوباره است.

رنگ‌های آرامش‌بخش

رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز می‌توانند باعث آرامش شما شوند. رنگ‌های روشن و بخصوص رنگ‌های نرم با خاصیت سرد مانند آبی کودک، یاس بنفش و نعنا دارای خاصیت آرامش‌بخش و تکسین دهنده هستند. خنثی‌هایی مانند سفید، بژ و خاکستری نیز می‌توانند باعث آرامش شما شوند. در طراحی هرچه رنگ‌های کمتری با هم ترکیب شده و طراحی ساده‌تر و موزون‌تری داشته باشد، آرامش بیشتری خواهید داشت.

رنگ‌های انرژی‌زا

رنگ‌های قوی، روشن و رنگ‌های نئون می‌توانند تأثیر قدرتمندی بر روی احساسات بگذارند. رنگ‌هایی مانند قرمز روشن، زرد روشن و سبز نئون می‌توانند بخوبی انرژی ایجاد کنند و شما را هوشیارتر کنند، اما می‌توانند موجب آزار چشم‌ها نیز شوند. این رنگ‌ها می‌توانند توجه شما را از محیط اطراف به خودشان جلب کنند. رنگ‌های بسیارروشن و غلیظ مانند آبی سلطنتی، فیروزه‌ای، سرخابی و سبز زمردی نیز می‌توانند یک اثر تحریک کننده داشته باشند و به شما "انرژی و احساس طراوت" بدهند.

تاثیر رنگ‌ها بر عواطف و احساسات

چگونه رنگ‌ها احساس شما را تحریک می‌کنند

در مرحله بعد، بیایید درون احساسات و عواطف غوطه‌ور شده و ببینیم تاثیر رنگ‌ها بر آنها چیست.

قرمز

قرمز باعث می‌شود احساس شور و اشتیاق داشته باشید.

قرمز از گرم‌ترین و پویاترین رنگ‌هاست؛ احساسات متضاد را تحریک می‌کند. اغلب با اشتیاق و عشق و همچنین عصبانیت و خطر همراه است. قرمز می‌تواند ضربان قلب یک فرد را افزایش داده و او را هیجان‌زده کند.

اگر می‌خواهید در "طراحی" یک عنصر را برجسته کنید از رنگ قرمز استفاده کنید. اما از آن به عنوان وسیله‌ای برای اعتدال استفاده کنید، تاثیر زیادی خواهد داشت.

نارنجی

نارنجی باعث می‌شود احساس انرژی و اشتیاق کنید.

نارنجی احساس "سرزندگی و شادی" را تقویت می‌کند. مانند قرمز، توجه را به خود جلب کرده و حرکت را نشان می‌دهد اما به همان اندازه برتری ندارد. پرخاشگر اما متعادل است؛ انرژی را به تصویر می‌کشد اما می‌تواند "جذاب و دوستانه" باشد. نارنجی برای "تبلیغ محصول" یا تایید کیفیت آن تاثیر گذار است.

رنگ زرد

رنگ زرد باعث می‌شود احساس خوشبختی و بی‌اختیاری کنید.

رنگ زرد شاید "پر انرژی‌ترین رنگ‌های گرم" است. با خنده، امید و آفتاب همراه است. استفاده از رنگ زرد به طراحی شما انرژی می‌بخشد و باعث می‌شود بیننده احساس خوش بینی و خوشحالی کند. با این حال، رنگ زرد تمایل به نور بیشتری دارد و استفاده بسیار زیاد از آن می‌تواند برای چشم آزار دهنده باشد. در طراحی اغلب از آن برای "جلب توجه" به روشی پرانرژی و آرامش‌بخش استفاده می‌شود.

سبز

سبز باعث می‌شود احساس خوش بینی و طراوت داشته باشید.

سبز نماد سلامت، آغاز جدید و ثروت است. سبز "سازگارترین رنگ با چشم" است، از آن  برای استراحت و ایجاد تعادل در طراحی استفاده می‌شود. اگر شرکتی بخواهد رشد، امنیت یا احتمال الهام‌بخش بودن را ترسیم کند، استفاده از آن بسیار مناسب است. سبز همچنین می‌تواند احساس آرامش و تسکین بوجود آورد.

آبی

آبی باعث می‌شود احساس امنیت و آرامش داشته باشید.

آبی احساس آرامش و معنویت و همچنین امنیت و اعتماد را تداعی می‌کند. دیدن رنگ آبی باعث می‌شود بدن مواد شیمیایی ترشح کند که آرامش‌بخش است. تعجبی ندارد این که آبی یکی از "محبوب‌ترین رنگ‌ها" است. آبی‌های سیر و تیره برای طرح‌های شرکتی بسیار عالی هستند زیرا به احساس حرفه‌ای بودن کمک می‌کند، اما استفاده بیش از حد می‌تواند یک احساس سردی و انزوا ایجاد کند. آبی‌ روشن و سبک احساس آرامش بخش‌تر و دوستانه‌تری می‌بخشد. مثال‌های عالی این انتخاب، "شکبه‌های اجتماعی" مانند فیس بوک و توییتر هستند که از آبی‌های سبک‌تر استفاده می‌کنند.

رنگ بنفش
 
بنفش باعث می‌شود که شما احساس خلاقیت کنید.

بنفش مربوط به اسرار، خلاقیت، خانواده سلطنتی و ثروت است. از سایه‌های روشن‌تر بنفش اغلب برای آرامش یا آرام کردن بیننده استفاده می‌شود، به همین دلیل از آن در "محصولات زیبایی" استفاده می‌شود. برای داشتن یک "طراحی لوکس و مجلل" از رنگ بنفش استفاده کنید. بنفش روشن برای ابراز یک "رابطه عاشقانه و رمزآلود" مناسب است.

رنگ صورتی

صورتی باعث می‌شود سرزنده و جذاب شوید.

صورتی نشان‌دهنده زنانگی، حساسیت، لطافت و محبت است. ذاتاً شیرین، زیبا و جذاب است.

تاثیر رنگ‌های شاد بر تحریک عواطف و احساس‌ها

رنگ قهوه‌ای

قهوه‌ای باعث احساس زمینی (فناپذیری) بودن می‌شود.

قهوه‌ای باعث ایجاد حس پایداری و حمایت می‌شود. نشانگر گرم و دوستانه، عملی و قابل‌اعتماد بودن است و همچنین می‌تواند نمایانگر شیوه قدیمی و با ثبات باشد.

سیاه

سیاه احساس پیچیده و جدی دارد.

سیاه، قدرت، تجمل، ظرافت، مهارت و سادگی را تداعی می‌کند. جسور، قدرتمند و کمی مرموز است. اما سیاه می‌تواند تاثیر منفی هم داشته باشد؛ این رنگِ سوگواری، ترس و ناراحتی است و می‌تواند حس ترسناک و غیرقابل دسترسی داشته باشد.

سفید

رنگ سفید باعث می‌شود احساس پاکی ، طراوت و تمیزی داشته باشید.

سفید، نشانگر پاکی و معصومیت است و حس زیبایی شناسی مینیمالیستی(ساده‌گرایی) ایجاد می‌کند. می‌تواند بسیار ساده، تمیز و مدرن باشد. سفید "خنثی‌ترین رنگ" است.

خاکستری

خاکستری احساس جدی و حرفه‌ای ایجاد می‌کند.

خاکستری رنگی پخته و مسئولانه است. معنای مثبت آن شامل تشریفات و قابلیت اطمینان بودن است، در حالی که از جنبه منفی می‌تواند به معنای بیش از حد محافظه کار، متعارف و فاقد احساس بودن باشد. نشانگر، بی‌خطری و کاملاً مطیع، جدی و توداراست.

رنگ‌ها و احساسات به طور جدایی ناپذیری به هم پیوند خورده‌اند

توجه به این نکته حائز اهمیت است که تاثیر رنگ‌ها می‌تواند تحت القائات ذهنی و گذشته فرد باشد؛ آنچه ممکن است فردی را شاد کند شاید باعث شود فرد دیگری را بسته به تجربیات گذشته‌اش یا بخاطر تفاوت‌های فرهنگی، خشمگین کند.

تاثیر یکسان رنگ بر همه افراد، مورد تایید کسی نیست و می‌تواند در کشورهای گوناگون به اشکال مختلف مورد توجه قرار بگیرد. اما خیلی مهم نیست رنگ‌ها و عواطف چه ارتباطی با یکدیگر دارند، بنابراین شما باید هر زمان که از رنگ استفاده می‌کنید اثرات آنها را در نظر بگیرید. اکنون که می‌دانید رنگ‌ها و احساس‌ها چگونه به هم وصل شده‌اند، می‌توانید بر این اساس رنگ‌ها را انتخاب کرده و نتایج مورد نظر را بدست آورید.

نویسنده: Allison S. Gremillion با کمی تغییر

بمنظور "طراحی وب‌سایت، "برنامه‌نویسی نرم‌افزرهای کاربردی تحت وب" و "کارهای گرافیکی" با ما همراه و در تماس باشید.

مطالب پیشنهادی:

هشت روند رنگ خیره‌کننده برای ۲۰۱۹

ده نکته برای طراحی پوستر ایده‌آل