رنگ غالب ۲۰۲۰ و تاثیر آن در طراحی

بازدید : 503

سال ۲۰۲۰ در نزدیکی ما قرار دارد، این بدان معناست که دنیای طراحی قرار است میزبان گرایش‌های جدیدی در فضای طراحی باشد.

	رنگ غالب ۲۰۲۰ و تاثیر آن در طراحی

اما وقتی حرف از رنگ به میان می‌آید، این گرایش‌ها به چه شکلی ظاهر می‌شوند؟ ما در این زمینه با دو "متخصص طراحی" Dora Blaskievich از شارم کریتیو، استودیوی طراحی و گرافیک در شارلوت کارولینای شمالی و Frederick Eschrich، طراح ارشد خلاق آژانس سامود پایلت و مدرس طراحی ارتباطات بصری در دانشکده موسسه هنر در شیکاگو درباره پیش بینی‌ آنها در مورد اتفاقات سال آینده دنیای بزرگ رنگ صحبت کردیم.

وقتی صحبت از طراحی می‌شود، "هیچ عنصر واحدی اثرگذارتر از رنگ نیست". رنگ‌هایی که شما در طراحی خود گنجانیده‌اید می‌تواند ظاهر، احساس و درک کارتان را کاملاً تغییر دهد؛ به همین دلیل باید رنگ خود را عاقلانه انتخاب کنید.

و این شامل انتخاب رنگ‌هایی است که گرایش خاصی به آنها وجود دارد.

اما تعریف "گرایش" دائماً در حال تغییر است و اگر می‌خواهید پالت‌های رنگ شما با این تعریف مطابقت داشته باشد، باید انگشت خود را روی نبض آنچه در "دنیای طراحی" اتفاق می‌افتد نگه دارید، و اینکه رنگ‌های استاندارد سال آینده کدام رنگ‌ها خواهند بود.

بنابراین، وقتی صحبت از رنگ می‌شود "گرایش" رنگی سال ۲۰۲۰ به چه معنا می‌باشد؟ بیایید به برخی از بزرگترین گرایش‌های رنگی پیش‌بینی شده سال آینده نگاهی بیندازیم و اینکه چگونه می‌توانیم آن گرایش‌ها را در طرح‌های خود بگنجانیم:

پالت‌های رنگ آرام و الهام گرفته از طبیعت

رنگ غالب ۲۰۲۰ و تاثیر آن در طراحی

ما در یک فرهنگ عجین شده با فناوری زندگی می‌کنیم. ما دائماً زیر بمبارانی از اطلاعات، حواس پرتی‌ها و یکسری از فناوری‌های به ظاهر بی‌پایان که مورد توجه ما نیز هست قرار داریم.

اما در حالی که ما بسوی سال ۲۰۲۰ حرکت می‌کنیم، تمام این فناوری‌ها باعث می‌شود که بسیاری از مردم دچار استرس و آشفتگی شوند، به همین دلیل منطقی است که یکی از بزرگترین گرایش‌های رنگ در سال آینده، پیدا کردن آرامش در دنیای پر از استرس باشد!

سه شرکت بزرگ رنگِ دنیا (Behr, Sherwin Williams, و PPG) به تازگی پالت‌های رنگی خود را در سال ۲۰۲۰ منتشر کردند و یک تم واضح در سراسر تابلو وجود دارد؛ رنگ‌های الهام گرفته از طبیعت (عمدتاً سبز و آبی) که بعنوان یک پادزهر در دنیای تکنولوژی محور عمل می‌کنند. این رنگ‌ها موجب برانگیختن حس آرامش، آسایش و سکون خواهند شد.

De Schlotter، مدیر ارشد رنگ، شرکت PPG، در مقاله اخیر فوربس گفت: "هر چقدر فناوری سریعتر رشد می‌کند و راحتی بیشتری در اختیار ما قرار می‌دهد، بیشتر به دنبال فعالیت‌ها، تجربیات و سبک‌های زندگی هستیم که کم تحرکی واقعی را به زندگی ما منتقل می‌کند." "نیاز به سادگی و فرار از فناوری، بخشی از دلایل اشتیاق به رنگ آبی مانند علاقه چینی‌ها به ظروف چینی است که ما را به عناصر طبیعی مانند دریا و آسمان نزدیکتر کرده و باعث ایجاد آرامش در هر مکانی می‌شود."

در حالی که این شرکت‌های تولید کننده رنگ روی پیش‌بینی روند رنگ در "دنیای طراحی داخلی" متمرکز هستند، گرایش رنگ با الهام از طبیعت در حال حاضر موج‌هایی را در عرصه‌های دیگر طراحی براه انداخته است؛ روندی که پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده به خوبی گسترش یابد. وی ادامه داد: گرایش به طبیعت در سال ۲۰۱۹ در "طراحی گرافیک" بسیار قدرتمند بوده است و در صفحات اینستاگرام رنگ‌های کِرِمی، قهوه‌ای و سبز زیادی دیده می‌شود. همچنین یک تمرکز شدید بر روی گیاهان و همۀ چیزهای لطیف وجود دارد، و طرح‌های ظریف گیاه که از آن به عنوان عناصر طراحی استفاده می‌کنند. من معتقدم که بعید است این تمایلات و "خلاقیت‌های افسون کننده"به این زودی‌ها از بین برود.

چگونه از این گرایشات در طراحی استفاده کنیم؟

هنگام انتخاب پالت‌های رنگی برای طرح‌های خود، به دنبال سایه‌هایی با الهام از طبیعت باشید؛ مانند سبز، آبی، کرم و قهوه‌ای،  که جلوه‌ای آرام بخش و تسکین دهنده در بیننده شما خواهد گذاشت. مردم خسته و ناامید به آرامش و سکون بیشتری احتیاج دارند و هرچه از طرح شما (و پالت رنگ) الهام بخش‌تر باشد، اقبال بیشتری در سال آینده خواهد داشت.

در سال ۲۰۲۰ پالت‌های رنگی الهام گرفته از طبیعت در طرح‌های طراحان دنیا قرار خواهد داشت و این شامل "طراحی آرم" نیز می‌شود. آرم‌هایی با استفاده از رنگ آبی و شمایل موج دریا و سبز با تصویری،از گیاهان، طرفداران بیشتری خواهد داشت. (یک آرم بر اساس گرایش طراحی کنید).

رنگ‌های جسورانه و متضاد

رنگ غالب ۲۰۲۰ و تاثیر آن در طراحی؛ رنگ جسورانه و متضاد

همانطور که گفته شد، پالت‌های رنگی خنثی به لطف توانایی آنها در ارائه یک جایگزین آرام در دنیای اغلب استرس‌زای امروزی، در تصور ما یک انتخاب غالب بزرگ رنگی در سال ۲۰۲۰ هستند. اما طبق گفته‌های Blaskievich، پالت‌های رنگی پیش روی ما همان گرایش رنگی سال که بصورت سنتی بکار گرفته می‌شوند خواهد بود. بلاسکیویچ می‌گوید: "همچنین رنگ‌های تکمیل کننده‌ که به طور سنتی استفاده می‌شوند دیده خواهند شد: قرمز با صورتی روشن، یا صورتی شفاف که با رنگ آبی گلی صدفی(periwinkle) جفت می‌شود." "این جفت‌ها زیبایی و ظرافت جسورانه‌ای ایجاد می‌کنند، اما جالب و جذاب هستند."

چگونه این گرایش را در طرح‌های خود وارد کنیم

از انتخاب رنگ‌های جسورانه نترسید، اما آیا "کلید موفقیت در طراحی" استفاده از روند رنگ است؟ نکته در تعادل است. جفت کردن رنگ‌های پررنگ و متضاد با رنگ‌های خنثی می‌تواند به قوت گرفتن رنگ پالت کمک کند، طرحی را ایجاد کند که از نظر بصری تأثیر گذاشته و خسته کننده نباشد. بلاسکیویچ می‌گوید: "یک یا دو رنگ پر انرژی و جسورانه را انتخاب کنید و بعد اجازه بدهید رنگ‌های خنثی طرح را متعادل کنند." "رنگ‌های خنثی باعث می‌شود که رنگ‌های روشن‌تر بدرخشند، همچنین باعث می‌شوند چشم بیننده خسته نشود.

ترکیب رنگ‌های جسورانه و متضاد یکی از جالب‌ترین روندهای رنگی در سال ۲۰۲۰ است؛ و چه موقعیتی بهتر از شبکه‌های اجتماعی برای آزمایش رنگ‌های شاد وجود دارد؟ 

الگوی رنگ ۲۰۲۰ مطابق با Pantone

شما نمی‌توانید در مورد طراحی و گرایش‌های رنگی بدون صحبت در مورد Pantone صحبت کنید. پان‌تن یکی از قدرتمندترین شرکت‌ها در عرصه رنگ است، و هر سال، رنگ‌های اصلی (از جمله رنگ مشهور سال) را در هر "عرصه طراحی" از مد تا طراحی داخلی و گرافیکی هدایت می‌کند.

اخیراً "پان‌تن" گزارش هفته مد بهار-تابستانه سال ۲۰۲۰ خود را منتشر کرد پالت رنگی آن منتشر کرد.

بنابراین، چه رنگ‌هایی در آن پالت گنجانده شده است؟ پالت روند بهاره-تابستان پان‌تن دارای چهار رنگ، نارنجی، قرمز، آبی و ۴ رنگ کلیدی خنثی برای متعادل کردن آن، lark (یک خاکی روان)، آبی دریایی، سفید درخشان، و خاکستری است.

به گفته پان‌تن، "رنگ‌های بهار-تابستان ۲۰۲۰ نیویورک تمایل ما را برای احساس خودمانی، دوستانه و قابل اعتماد را بیان می‌کنند. پالت رنگی است که احساس راحتی را منتقل می‌کند. در عین حال، در این برهه از بیان شخصی، این مجموعه از قالب‌های مورد علاقه شناخته‌شده، از خودمانی شدن با برخی پیچ و تاب‌های منحصر به فرد استفاده می‌کند و عناصر شوخ‌طبعی، مدرنیته و سرگرمی را برجسته می‌کند."

چگونه می‌توان این گرایش را در طرح‌های خود گنجانید

سایه‌های موجود در پالت پان‌تن، آشنا  کلاسیک و متعادل هستند. Frederick Eschrich، طراح ارشد خلاق آژانس Someoddpilot و مدرس طراحی ارتباطات تصویری دانشکده انستیتوی هنر در شیکاگو در این باره می‌گوید: "پان‌تن بهار-تابستان نیویورک، باعث می‌شود من به نوعی بازگشت به ایده آل مدرن‌تر از تعامل متفکرانه و متعادل رنگ بپردازم."

زمانیکه در حال طراحی هستید، به دنبال راه‌هایی برای ادغام این سایه‌های رنگ به روشی باشید که حس آشنایی مخاطبان شما را برانگیزد. از قضا، کلاسیک در سال ۲۰۲۰ روند رو به رشدی خواهد داشت و بنای طراحی‌های شما با استفاده از پالت‌های رنگی خودمانی به همان اندازه مد روز خواهد بود که به سبک کلاسیک انجام می‌شود.

نارنجی، قرمز و آبی به طور برجسته در پالت هفته مد ۲۰۲۰ پان‌تن ظاهر می‌شوند. آیا می‌خواهید در طراحی‌های خود آن رنگ‌ها را برجسته نشان دهید؟

رنگ و بافت همبند

رنگ غالب ۲۰۲۰ و تاثیر آن در طراحی؛ ترکیب رنگ و بافت

واضح است، روندهای مختلف رنگی زیادی در سال ۲۰۲۰ وجود دارد. اما روند دیگری نیز که قرار است در سال آینده مورد هدف قرار گیرد، فراتر از رنگ است؛ و آن، ترکیب رنگ و بافت است.

"از دید یک طراح گرافیکی یا دیدگاه طراحی بصری ... فکر می‌کنم باید توجه داشته باشید که داشتن سواد کار با نرم‌افزارهای رندر ۳ بعدی و سینما ۴ بعدی رواج داشته باشد. این برنامه‌ها یک شبیه‌سازی یکپارچه‌تر از بافت مواد را در تعامل با رنگ‌ها ارائه می‌دهند،Eschrich ادامه می‌دهد فلزات جلا یافته، الگوهای سنگ مرمر، سطوح پلاستیک، این سطوح مواد دیجیتالی رندر شده و یک پالت رنگی گسترده‌تر که توسط بافت هدایت می‌شود حرف‌های زیادی خواهند داشت.

چگونگی بکارگیری این روند در طراحی

در زمان طراحی، به بیرون از چهارچوب فکر کرده از انتخاب صرف رنگ فراتر فکر کنید و بجای آن، در مورد راه‌های جدید و جالب برای "ترکیب رنگ و بافت" فکر کنید. برای تأثیرگذاری بیشتر، یک پولیش فلزی(جلای فلزی) را به رنگ آبی اضافه کنید. برای اضافه کردن "جذابیت بصری" به یک طراحی خاموش و خفه، بافت را به رنگ‌های خنثی تزریق کنید. خلّاقانه رنگ‌ها و بافت‌های مختلف را ترکیب کنید و در پایان نتیجه آن چه خواهد شد؟ طرح‌هایی که در سال ۲۰۲۰ کاملاً به روند خود می‌رسند.

به استقبال روندهای رنگ سال ۲۰۲۰ بروید

رنگ غالب ۲۰۲۰ و تاثیر آن در طراحی

تا سال ۲۰۲۰ هنوز دو ماه مانده است، اما از هم اکنون روند رنگ سال آینده در حال ظهور است. پس تمام ایده‌های کاری‌تان را کنار گذاشته و روندهای رنگ سال آینده را در آغوش گرفته و از آنها در طراحی استفاده کنید تا طرح‌های خود را به مرحله بعدی (با الهام از ۲۰۲۰) برسانید!

نویسنده: Deanna deBara با کمی تغییر

تاریخ آخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۰۸/۱۴

مطالب پیشنهادی:

روانشناسی رنگ: آیا رنگ بر احساس شما اثر می گذارد؟

اصول و عناصر طراحی