هشت روند رنگ خیره‌کننده برای ۲۰۱۹

بازدید : 2307

رنگ یک ابزار ارتباطی قوی، فوری و غیر قابل جایگزین است. این امر در دنیای پر سرعت امروز جایی که برداشت‌های اولیه از اهمیت خاصی برخوردار است جایگاه ویژه‌ای دارد.

رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹

نقاشی دیجیتال غروب طراحی توسط رویای قرن ۲۱ام

در یک نگاه، رنگ می‌تواند چشم را تسکین داده و یا پریشان کند. این تاثیر می‌تواند افکار و حتی اعمال را تغییر دهد. به همین دلیل است که طراحان در سرتاسر جهان با جابجا کردن "مرزهای طراحی" و ابداع روش‌های جدید در پی برانگیختن هر چه بیشتر احساسات مخاطبان خود هستند.

با توجه به نفوذ و جهانی شدن اینترنت و شدت رقابت در آن، جای تعجب نیست که روندهای استفاده از رنگ به سرعت در حال تغییر هستند، با این وجود هماهنگی بین آنها نیز برقرار است.

مطمئن باشید موضوع خیلی پیچیده‌ای در کار نیست از رنگ سفید ملایم گرفته تا بکارگیری رنگ‌های روشن و پر انرژی، بیایید با هم نگاهی به این روند متنوع رنگی که در سال ۲۰۱۹ داغ شده، بیندازیم.

۱- قرمزهای مهیج
۲- سفید خنثی
۳- لحن‌های خاکی
۴- ترکیب‌بندی ساده
۵- تضاد جسورانه
۶- شایستگی بیشتر
۷- پالت‌های رنگی رنگین‌کمانی
۸- رنگ مرجان پنتون

۱- قرمزهای مهیج

قرمز، رنگ قدرتمندی[۱] است که استفاده از آن تاثیر زیادی خواهد داشت فلذا وقتی از آن در طراحی زیاد استفاده کنیم چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟!

قرمز توسط نیاکان ما به عنوان رنگ خون و آتش شناخته می‌شد و بیشتر با عشق، شور، انرژی و قدرت همراه بود، اما بیشتر آنها با شادی و سلامتی همراه است.

این توصیه، مطمئناً مورد توجه و انتخابی پر مخاطره است که لزوما چیز بدی نیست! احساس زندگی در حاشیه می‌تواند کاربران شما را به خود جلب کند. فقط اطمینان حاصل کنید که استفاده از چنین قرمزهای پر انرژی برای برند یا محصول شما معنی دارد. با دقت و عمیق ببندید زیرا در سال ۲۰۱۹ چیزهای بیشتری از این رنگ مهیج در اطراف خود خواهید دید!

رنگ قرمز از سری رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹

طرح آرم رویا طراحی توسط رویای قرن ۲۱ام

۲- سفید خنثی

اگر به مقدار زیادی از رنگ قرمز نیاز داشته باشید، ممکن است آرامش را در تمیزی ابری سفیدِ خنثی[۲] پیدا کنید. سفید نماد خلوص و اغلب مرتبط با شرافت و بی‌طرفی است. به لطف این ویژگی‌ها، استفاده از رنگ سفید در طراحی، اثر آرامش بخشی دارد و باعث می‌شود که ترکیب نرم و با روح باشد و به آن حس شگفتی می‌دهد.

رنگ سفید همیشه در طراحی جایگاه خود را داشته است، اما به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۱۹ در مرکز توجه قرار گرفته است. با توجه به اینکه رنگ سفید براق بوده و نیاز به کمترین توجه برای دیده شدن دارد برای مارک‌های مدرن و ظریف عالی است. بدیهی است که همیشه با رنگ‌های دیگر (معمولاً خنثی) ترکیب می‌شود، اما تا زمانی که این رنگ‌ها ترکیب و ظاهر کلی را به دست نگیرند، شما هنوز هم می‌توانید از این روند بهره ببرید.

از سری رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹ رنگ سفید

پوستر طراحی وب‌سایت طراحی توسط رویای قرن ۲۱ام

۳- لحن‌های خاکی (صدای زمینی)

تن‌های زمینی ناخودآگاه ما را به طبیعت مادر متصل می‌کنند. یعنی آنها "احساسات نوستالژیک" را برمی‌انگیزند. آنها باعث می‌شوند سفر به ساحل یا بیابان، بوی چمن تازه بریده شده را به یاد داشته باشید. برای ایجاد این حس برای مشتری خود، سبز، قهوه‌ای، زرد، مرجانی یا حتی سایه‌های سردتر مانند آبی را در نظر بگیرید، تقریباً رنگ پاستیل اما با پایه‌ای کم‌رنگ و ملایم. می‌توانید از آنها در سایه‌های سبک‌تر یا تیره‌تر استفاده کنید، اما در هر دو حالت احساس خام و بی‌دردسر خواهید داشت.

نکته‌ای که وجود دارد، ما در سال ۲۰۱۹ با دنیایی از رنگ‌های درخشان و مهیج که اطراف‌مان را خصوصا در شبکه‌های اجتماعی گرفته مواجه هستیم و نیاز به "استراحت و آرامش بصری" داریم. فلذا لازم است رنگ‌های دلپذیری را ببینیم، که باعث می‌شود احساس امنیت و آرامش در خانه داشته باشیم، و به همین خاطر است که این روزها اینگونه رنگ‌ها بر محبوبیت‌شان افزوده می‌شود.

از سری رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹ رنگ‌های زمینی

نقاشی دیجیتال جزیره درختی، طراحی توسط رویای قرن ۲۱ام

۴- ترکیب‌بندی ساده

یک ترکیب‌بندی ساده با حداقل استفاده از رنگ، طرحی چشمگیر ایجاد خواهد کرد. در طرحی که در آن از رنگ‌های کمی استفاده شده می‌تواند پیام خود را با صدای رسایی منتقل کند مثل شخصی که در حال داد و فریاد است. این نوع کار توجه بصری شما را به خود جلب می‌کند، اطلاعات مشخصی را برجسته می‌کند و چشم را از طریق طراحی هدایت می‌کند. همچنین باعث می‌شود که ظاهر کلی طرح مدرن و جسورانه به نظر برسد. منتظر چنین طراحانی که با استفاده از رنگ‌های بسیار کم طراحی می‌کنند باشید، در سال ۲۰۱۹ از این روش هوشمندانه و چشم‌نواز برای طراحی هر طرحی از "طراحی وب‌سایت" گرفته تا "طراحی آرم" و غیره استفاده کنید.

از سری رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹ رنگ‌های ساده

آرم رویا ۲۱ طراحی توسط رویای قرن ۲۱ام


۵- تضاد جسورانه

کار با رنگ‌های متضاد می‌تواند مشکل باشد. اشتباه کنید با قطعه‌ای روبرو خواهید شد که به معنای واقعی کلمه چشم مردم را آزار می‌دهد! از طرف دیگر، اگر موفق به درست چیدن آنها شوید، یک قطعه فوق‌العاده پر انرژی و قابل توجه خواهید داشت.

مخلوط کردن دو یا چند رنگ که در قسمت‌های مخالف چرخ رنگ قرار دارند، باعث می‌شود که آنها یکدیگر را برجسته کنند و بالا بردن سطح اشباع، به آنها در درخشش، حرکت و فریاد کمک می کند! علاوه بر تضادهای سنتی، در سال ۲۰۱۹ خلاقان بیش از گذشته در حال آزمایش کنتراست‌های غیر معمول هستند. تضاد نه تنها با ترکیب دو رنگ متضاد بلکه از الگوها و سایه‌ها نیز حاصل می‌شود. همه اینها به یک ترکیب بسیار پویا، جسورانه و بی‌باک می‌افزاید.

از سری رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹ تضاد جسورانه

پوستر صندلی داغ طراحی توسط رویای قرن ۲۱ام

۶- شایستگی بیشتر

دوستداران رنگ، این یکی برای شماست! مردم دوستدار رنگ هستند زیرا بلافاصله هر قطعه هنری را شاد و سرگرم کننده می‌کند. در گذشته به ما گفته می‌شد دست نگه دارید و از ترکیب رنگ‌های پیچیده استفاده نکنید اما امروزه کل طیف رنگ در زمین بازی ما است.

بازی با رنگ‌ها سرگرم کننده است، قبل از اینکه بخواهید غرق در دریای عمیق رنگ‌ها شوید آنها را بصورت تصادفی با یکدیگر مخلوط و مطابقت دهید. برای ایجاد ترکیبات هماهنگ باید بسیار مراقب باشید. به عنوان مثال، شما می‌توانید با اشباع مختلف یا روشنایی‌های یک رنگ بازی کنید، یا می‌توانید برای داشتن یک پالت هماهنگ‌تر و نرم‌تر، همان میزان روشنایی را به تمام رنگ‌های خود اضافه کنید.

از سری رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹ شایستگی بیشتر

نقاشی دیجیتال، طراحی توسط رویای قرن ۲۱ام

۷- پالت‌های رنگی رنگین‌کمانی

کنتراست بالا یا یک پالت فوق‌العاده رنگارنگ برای یک ظاهر جسورانه، عالی است، اما مواقعی وجود دارد که ممکن است چیزی را بخواهید که کمی سبک‌تر و جادویی باشد. این زمانی است که می‌توان از رنگین‌کمان استفاده کرد.

رنگین‌کمان یک اثر نوری است که به نظر می‌رسد سطوح خاصی (شبیه به حباب‌های صابون یا قسمت پشت CD) در هنگام مشاهده از زوایای مختلف، رنگ خود را تغییر می‌دهند. از نظر طراحی و مد این اثر به دلیل ظاهر سحرآمیزش محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. اگر به دنبال اضافه کردن یک استعداد عرفانی و بدیع به طرح‌های خود هستید، این سبک قطعاً بهترین انتخاب خواهد بود، زیرا می‌توانید به راحتی با استفاده از شیب‌های پاستلی این اثر را از نو بسازید.

از سری رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹ پالت رنگی

پالت رنگی یا رنگین‌کمانی طراحی توسط ruizemanuel87

۸- زندگی مرجانی- رنگ پنتون رنگ سال ۲۰۱۹

بدون ذکر رنگ پنتون[۳] سال نمی‌توانیم درباره روند رنگ صحبت کنیم. به نظر می‌رسد در سال آینده شاهد رنگ‌های مرجانی زندگی‌ بخش زیادی خواهیم بود خصوصا طیف رنگ پنتون ۱۶-۱۵۴۶ که یک رنگ مرجانی پر انرژی و در عین حال ملایم است. این رنگ الهام‌بخش گرما و راحتی، خوش‌بینی و نشاط است.

رنگ مرجان پنتون نمایانگر تلفیقی از زندگی مدرن رنگی است که در محیط طبیعی ما ظاهر می‌شود و در عین حال، حضور پر انرژی را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش می‌گذارد.

از سری رنگ‌های تاثیر گذار سال ۲۰۱۹ رنگ مرجانی

نقاشی دیجیتال دختری تنها در جنگل طراحی توسط رویای قرن ۲۱ا

ممکن است برخی از طراحان با استفاده از رنگ‌هایی که تقریبا به این رنگ نزدیک هستند، آینده این روند رو به رشد را حدس زده یا تحت تأثیر قرار دهند. ضمنا به عنوان یکی دیگر از نشانه‌های آشتی سال ۲۰۱۹ با طبیعت همین رنگ است که از اعماق دریا بر سطح جهان روزمره ما در حال تجلی است.

رنگ‌ها باعث می شوند جهان در سال ۲۰۱۹ زیباتر دیده شود

همانطور که متوجه شدید، سال ۲۰۱۹ مخلوطی از همه چیز برای ما به ارمغان می‌آورد. چه با رنگ‌های بسیار پرقدرت و چه با رنگ‌های ملایم و خنثی، رنگ‌های کلاسیک یا ترکیبی مدرن، توجه کنید چه گزینه‌هایی دارید. آیا شما هیجان زده نیستید که ببینید امسال طراحان، هنرمندان و مارک‌های تجاری چگونه ظاهر می‌شوند؟ من که هستم!

نویسنده: آندره استن با کمی تغییر

[۱] رنگ‌های گرم: رنگ‌های گرم، قرمز، صورتی، زرد، طلایی و نارنجی، نشان دهنده احساسات مختلف از خوش بینی محض گرفته تا خشونت شدید هستند این رنگ‌ها می‌توانند حالات روحی مختلفی همچون هیجان یا خشم به انسان ببخشند.

[۲] رنگ‌های خنثی: رنگ‌های خنثی، قهوه‌ای، بژ، شیری، خاكستری، سیاه و سفید، باعث می‌شوند انسان به سایر رنگ‌هایی كه در كنار آنها قرار گرفته‌اند، توجه خاص نشان دهد و بعضی از انواع سیاه، قهوه‌ای، برنزی، طلایی و بژ رنگ گرم محسوب می‌شوند در حالی كه سفید، شیری، نقره‌ای و خاكستری رنگ‌های سردتری به حساب می‌آیند.

[۳] پنتون (Pantone) شرکتی است واقع در نیو جرسی که به‌خاطر سیستم رنگ پنتون (PMS) که فضایی رنگی و اختصاصی است و در صنایع به‌ویژه چاپ استفاده می‌شود، شناخته می‌شود. از این سیستم گاهی نیز در تولید رنگ، قماش و پارچه و پلاستیک نیز استفاده می‌شود. سیستم تطبیق رنگ پنتون سیستمی برای تولید رنگ استاندارد است. با استفاده از این استاندارد رنگ، تولیدکنندگان مختلف در مکان‌های مختلف می‌توانند به سیستم پنتون مراجعه کنند تا مطمئن شوند رنگ مورد استفاده آن‌ها، همان رنگی است که می‌خواهند بدون آن‌که با رنگ تماس داشته باشند. این شرکت همین‌طور به عنوان تعیین‌کننده غیررسمی رنگ سال، شهرت جهانی دارد.

مطالب پیشنهادی:

 روانشناسی رنگ: آیا رنگ بر احساس شما اثر می گذارد؟ 

ده نکته برای طراحی پوستر ایده‌آل