آموزش استفاده صحیح از رنگ در طراحی برند

بازدید : 250

طی بررسی که از آرم بانک‌های آمریکا از جمله سیتی بانک، بارکلی بانک و بانک آمریکا داشتیم، متوجه شدیم همۀ آنها از رنگ آبی در برند اصلی خود استفاده می‌کنند. حتی سایر موسسات مالی مانند Prudential و مریل لینچ از رنگ آبی استفاده می‌کنند. آیا این تشابه در انتخاب اتفاقی است؟ کاملا بدیهی و مبرهن است آنها تصادفی از این رنگ استفاده نکرده‌اند تمامی این شرکت‌ها که در امور مالی فعالیت کرده و با "پول" سر و کار دارند از رنگ آبی برای بیان هویت خود استفاده می‌کنند، نظر شما چیست؟

چگونگی استفاده از رنگ در طراحی برند

پاسخ کوتاه این است که آنها کاملاً می‌دانند چگونه باید از "تئوری رنگ" در کسب وکار خود استفاده کنند. در زمان "طراحی یک برند تجاری" مانند طراحی خانه و مبلمان بایستی دقیقاً بدانید چگونه می‌توانید از تمام ابزارهایی که در اختیار دارید استفاده کنید و موضوع "استفاده صحیح از رنگ در طراحی" چیزی است که می‌خواهیم در مورد آن بحث کنیم.

در این مقاله، در خصوص هر آن چیزی که در مورد "رنگ‌های آرم‌های تجاری" بایستی بدانید را خواهیم گفت. ما مفاهیمی از رشته‌های هنری، نظریه تئوری رنگ و تاریخ هنر را بررسی خواهیم کرد و آنها را با "بهترین شیوه‌های برندسازی و بازاریابی" و آنچه یک شرکت برای بقا در چشم انداز تجاری امروز نیاز دارد ادغام خواهیم کرد. اما در وهله اول، شما فقط باید بدانید که چرا رنگ‌های نشان تجاری اهمیت زیادی دارند.

چرا انتخاب رنگ برند مهم است؟

فکر می‌کنید وقتی کلمه "عشق" را، چه مثبت و چه منفی، می‌شنوید، واکنش عاطفی قوی‌تری در شما بر می‌انگیزد یا وقتی کلمه "قفسه دوچرخه" را می‌شنوید؟ چه احساسی در زمان شنیدن این دو کلمه دارید؟

احساسات (خواه آن را دوست داشته باشیم یا نه) قدرتمند هستند و در تصمیم گیری تاثیر بسیار زیادی دارند. به عنوان یک برند نیز شما می‌خواهید یک ارتباط عاطفی قوی با مشتریان خود ایجاد کنید. اما مشکل اینجاست شما نمی‌توانید  کل داستان زندگی تجاری تان را در آرم یا نمای برند فروشگاه خود بیان کنید، اینجاست که نقش رنگ به عنوان یک میانبری که با "قلب و روح مشتری" سر وکار دارد پر رنگ و برجسته می‌شود.

یکی از مشهورترین نظریه پردازان رنگ، Faber Birren، در کتاب خود "روانشناسی رنگ و تئوری رنگ" به صورت مشروح و بسیط در مورد تاثیر رنگ بر احساسات و عواطف بشری صحبت کرده است. درست مثل کلمات "عشق" و "قفسه دوچرخه" که احساسات متفاوتی را ایجاد می‌کنند، رنگ‌هایی مانند قرمز و آبی نیز واکنش‌های متفاوتی در انسان ایجاد می‌کنند. جالبتر از همه اینکه همان رنگ‌ها باعث ایجاد پاسخ‌های مشابه در افراد مختلف می‌شوند. به عبارت دیگر، رنگ زرد احساساتی مشابه را در مردم از مونتانا تا تیمبوکتو برانگیخته است. این واکنش حتی به سایه‌های رنگ‌های اصلی نیز گسترش می‌یابد، بنابراین آبی تیره و آبی آسمانی نیز جلوه‌های متفاوتی خواهند داشت.

تئوری رنگ بسیار عمیق تر از آنچه که فقط ظاهری زیبا داشته باشد، هست. روانشناسان آن را به تکامل انسان پیوند می‌دهند. به هم پیوستگی‌هایی که پس از سال‌ها ارتباط با اشیاء خاص ایجاد شده است. به عنوان مثال، خون قرمز، به مردم در خصوص نزدیکی خطر هشدار می‌دهد و یا خاک قهوه‌های و رنگ غذای فاسد حس ناخوشایندی را ایجاد می‌کنند.

البته این تاثیر همیشه دقیق و یکسان نیست. از این گذشته، ممکن است کشاورزان (و عاشقان شکلات)، قهوه‌ای را دوست داشته باشند و فراموش نکنیم که انسان‌ها فقط در هزاره‌های اخیر تکامل یافته و می‌توانند رنگ آبی را مشاهده کنند، اما وقتی میلیون‌ها سال از شرایط بیولوژیکی را در نظر بگیریم، خواهیم دید وابستگی به رنگ چیزی فراتر از یک صرفا یک ترجیح به لحاظ سلیقه و زیبایی است.

اجازه بدهید از تاثیرات فرهنگی غافل نشویم. نمونه بارز آن نحوه ارتباط آمریكایی‌ها با پول سبز است زیرا ارزهایی كه هر روز از آن استفاده می‌كنیم، سبز است. مردم کشورهای دیگر لزوماً این عبارت "سبز خرج کردن" را درک نمی‌کنند. با این حال، یک شرکت "سبز"، تقریباً با عواطف همۀ مردم سازگار است.

حتی فرد بسیار بی‌تفاوت و سرد هم نمی‌تواند با وجود مدارک و شواهد، علم بین تأثیرات روانشناختی رنگ‌های برند تجاری را نادیده بگیرد. نبایستی اینگونه پرسید که رنگ‌های برند چگونه کار می‌کنند بلکه درست آن است که بگوییم، چگونه می‌توانم از رنگ و تاثیرات عاطفی آن در برند تجاری خود بهره ببرم؟

کاربرد رنگ‌های برند تجاری

به گفته آنتونیو داماسیو، دانشمندان علوم اعصاب، این که مصرف کنندگان درباره یک برند چه احساسی دارند، نسبت به آنچه در مورد یک برند فکر می‌کنند، کشش بیشتری دارند. با این واقعیت که رنگ‌های خاصی هستند که احساسات و صدای خاصی را ایجاد می‌کنند: رنگ‌های تجاری شما حتی بیشتر از محصولاتی که ارائه می‌دهید می‌توانند بر فروش یا عملکرد شما تأثیر بگذارند.

علاوه بر این، تکرار همان رنگ می‌تواند جایگاه برند در ذهن‌ها را تقویت کند. بخاطر می‌آورید آخرین باری که دیدید یک قوطی رب، قرمز نیست یا پرنده توییتر، آبی آسمانی نیست؟ (مطمئناً دنیای بازاریابی آموخته‌های خود را از سوزش کچاپ ارغوانی Heinz آموخته است.) با توجه به استفاده همگانی و کافی، رنگ‌ها در حال تبدیل شدن به بخشی از اجزاء اصلی تشکیل دهنده برند هستند، بنابراین آیا شما هم می‌خواهید این ارتباط و تعامل را با استفاده مداوم از رنگ‌های برند خود تشویق کنید.

به منظور سازماندهی، اینها رایج ترین محل‌هایی است که شما می‌توانید از رنگ‌های برند تجاری خود استفاده کنید:

> آرم
> وب‌سایت اینترنتی
> ویترین
> طراحی داخل فروشگاه
> لباس کارکنان
> آگهی‌ها [۱]

با استفاده از همان رنگ‌ها در تمام مشاغل تجاری، ارتباط تجاری خود را با آن رنگ‌ها تقویت می‌کنید، و با گسترش، آگاهی از برند را به طور کلی تقویت می‌کنید.

حداقل برای برندسازی این مهم است که شما باید رنگ‌های برند خود را با دقت انتخاب کنید زیرا تأثیر مستقیمی بر هویت برند شما خواهد گذاشت. در صورتی ممکن است رنگی مورد علاقه شخصی شما باشد، اما امکان دارد همان رنگ برای اهداف تجاری شما بدترین باشد. اما قبل از اینکه حتی بخواهید تصمیم بگیرید که کدام رنگ‌ها بعنوان نماینده شما معرفی شوند، ابتدا باید در خصوص "شخصیت برند ایده آل" خود تصمیم بگیرید.

چگونه هویت نام تجاری خود را می‌توانید تعیین کنید

قرمز کارهای شگفتی‌ آوری را برای شرکت Target انجام داده است، آنها می‌خواهند شخصیت برند شان، پر انرژی، جوان و برجسته باشد. اما قرمز برای شرکتی مانند تشک‌های Casper مناسب نیست زیرا این نام تجاری دارای شخصیتی است که به دنبال تامین آسایش و آرامش هستند، نمادی که نشانگر یک شب آرام و خوب باشد، مناسب است.

اگر بدانید که سعی دارید چه چیزی را به مخاطب منتقل کنید آنگاه انتخاب رنگ برند شما آسان خواهد شد. یکی از "اولین قدم‌ها در ساخت یک برند"، "تعیین شخصیت برند" شما است. در اصل، شما می‌بایست به شرکت خود مانند یک شخصیت نگاه کرده و فکر کنید آنها چه کسانی هستند و چه چیزی برای آنها مهم است؟

هنگامی که شما "اهداف شخصیتی برند" خود را تعیین کردید، آنگاه بایستی به دنبال این باشید که کدام رنگ، بهترین بازخورد را برای این شخصیت بوجود خواهد آورد. در این زمان است که یادگیری تاثیر و روابط عاطفی هر رنگ شروع می‌شود.

رنگ‌های مختلف برند گذاری به چه معنی است؟

ما به اندازه کافی در مورد سر فصل‌های اصلی مربوط به رنگ‌های برند تجاری صحبت کرده‌ایم؛ بیایید به لایه‌های زیرین معانی رنگ (یا حداقل برخی از دستورالعمل‌ها) بپردازیم. در اینجا خلاصه‌ای از معانی رنگ نام تجاری و تأثیر رنگ‌های مختلف برند تجاری بر روی افراد، ارائه می‌شود:

قرمز؛ قرمز مخفف شور، هیجان و خشم است. این می‌تواند نشانگر اعتبار، قدرت و توجه باشد.
نارنجی؛ نارنجی مخفف بازیگوش، سرزندگی و دوستی است. نیرو بخشنده است و محرک انرژی است.
زرد؛ زرد باعث خوشبختی، جوانی و خوش بینی می‌شود و می‌تواند توجه شما را به خود جلب کند یا مقرون به صرفه باشد.
سبز؛ سبز باعث ایجاد ثبات، شکوفایی، رشد و پیوند با طبیعت می‌شود.
آبی روشن؛ سایه روشن از رنگ آبی، آرامش، اعتماد، باز بودن را نشان می‌دهد. همچنین می‌تواند بیگناهی را نشان دهد.
آبی تیره؛ آبی تیره مخفف حرفه‌ای، امنیت و تشریفات است. بالغ و قابل اعتماد است.
بنفش؛ بنفش می‌تواند حق امتیاز، خلاقیت و تجمل را نشان دهد.
صورتی؛ صورتی مخفف زنانگی، جوانی و بی گناهی است. از مدرن تا لوکس متغیر است.
قهوه‌ای؛ قهوه‌ای یک ظاهر و روحیه ناهموار، خاکی، قدیمی را ایجاد می‌کند.
سفید؛ سفید باعث تمیزی، تقوا، سلامتی یا سادگی می‌شود. این می‌تواند از قیمت مناسب تا سطح بالا باشد.
خاکستری؛ خاکستری مخفف بی طرفی است. این می‌تواند مطیع، کلاسیک، جدی، مرموز یا بالغ به نظر برسد.
سیاه؛ سیاه یک احساس قدرتمند، پیشرفته، مبهم، لوکس و مدرن را بر می‌انگیزد.

به خاطر داشته باشید که تأثیر رنگ‌های مارک تجاری شما به سبک و طرحی که در آنها استفاده می‌شود بستگی دارد و همچنین ترکیب رنگی که انتخاب می‌کنید. این یک بررسی کوتاه در این زمینه است، ارتباط ما با رنگ بسیار عمیق تر از این حرف‌ها است؛ برای مثال، استفاده بیش از حد از رنگ زرد در واقع می‌تواند باعث ایجاد اضطراب شود. اگر می‌خواهید درباره این پیچیدگی‌ها بیشتر بدانید، راهنمای جامع‌تر ما در مورد روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر احساس و رفتارها را بخوانید.

اگر قصد خرید یک برند تک رنگ را دارید، قسمت مشکل کار دیگر تمام شده است. اما بیشتر مردم یک طرح رنگی متنوع با استفاده از چندین رنگ را می‌پسندند. به نظر می‌رسد اگر انتخاب یک رنگ به اندازه کافی سخت نبود، اکنون باید چندین رنگ را انتخاب کنید و مطمئن شوید که آنها به روشی که می‌خواهید ترکیب می‌شوند.

فرمول ساخت یک طرح رنگی برند

بدیهی است که هیچ روش صحیحی و تایید شده‌ای برای انتخاب رنگ بندی برند تجاری شما وجود ندارد. هنگام برخورد با چکیده‌هایی مانند "هویت برند"، می‌توان قوانین سخت و سریع را تصور کرد. گفته می‌شود، این روند می‌تواند دلهره آور و گیج کننده باشد، فلذا این راهنمایی می‌تواند تا اندازه‌ای مفید باشد. در اینجا، ما می‌خواهیم روند خود را برای ایجاد یک طرح رنگی توضیح دهیم که می‌توانید بیشتر به عنوان یک چارچوب و کمتر به عنوان دستورالعمل‌های مرحله به مرحله از آن استفاده کنید.

۱- برای انتخاب ۳ رنگ برنامه ریزی کنید
پایه، لهجه و بی طرفی شما. طرح‌های رنگی بسته به نوع ممکن است بین ۱-۴ رنگ داشته باشند، اما حتی طرح‌های تک رنگ با اهداف مختلف نیاز به تغییر رنگ دارند.

۲- پایه خود را انتخاب کنید
از بین تمام خصوصیات شخصیتی برند شما، کدام یک از همه مهمتر است؟ رنگ پایه شما باید نه تنها ویژگی اصلی شخصیت برند شما را منعکس کند بلکه مخاطبان مورد نظر خود را برای رسیدن به هدف نیز جذب کند. رنگ‌های باقی مانده را بر اساس میزان مطابقت آنها با این رنگ انتخاب می‌کنید.

۳- لهجه خود را انتخاب کنید
لهجه شما، رنگی خواهد بود که بیشتر از رنگ پایه خود استفاده می‌کنید. این کمی دشوارتر از انتخاب رنگ پایه است زیرا محدودیت‌های بیشتری در آنها وجود دارد: گذشته از تطابق یک ویژگی شخصیتی با نام تجاری، "رنگ لهجه" شما نیز باید از لحاظ ظاهری با رنگ پایه شما جفت شود، نه اینکه باعث شود مخاطب را مجذوب خود کند.

۴- انتخاب خنثی
به احتمال زیاد رنگ پس زمینه شما یک رنگ خنثی خواهد بود، چیزی که برای ایجاد "سلسله مراتب بصری در طراحی" انتخاب شده است. به طور معمول رنگ‌های مختلف خاکستری، اما بژ، سفید و مشتقات سفید نیز به عنوان رنگ خنثی استفاده می‌شوند. سیاه نیز گزینۀ دیگری است، اما مراقب باشید؛ تمایل دارد بر هر نقاشی رنگی که بخشی از آن است غالب شود.

در طی فرایند انتخاب رنگ‌های برند تجاری خود باید هدف نهایی را در نظر داشته باشید: از چه نوع رنگ آمیزی استفاده می‌کنید؟ به طور معمول، برندها از یکی از این طرح‌های رنگی رایج برند استفاده می‌کنند:

رنگ برند، رنگ‌های مختلف چرخ رنگ

تک رنگ؛ هنگامی که یک ویژگی شخصیتی را دارید که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید، یک طرح تک رنگ بر معنای رنگ یک برند تأکید می‌کند. در حالی که برای برندهای ساده‌گرا عالی است، چالش در اینجا تفاوت آن است که به اندازه کافی رنگ‌ها از بین نمی‌روند.

آنالوگ(مشابه)؛ رنگ‌های کنار یکدیگر روی چرخ رنگ روابط هماهنگی دارند، از آنجا که رنگ‌های مجاور معمولاً دارای عواطف مشابهی هستند. طرح‌های آنالوگ شرط بندی ایمن هستند، اما به همین ترتیب بهترین حالت برای برجستگی و جلب توجه نیستند.

مکمل؛ مکمل‌های رنگ یا متضاد، رنگ‌هایی هستند که به طور مستقیم، مقابل یکدیگر در روی چرخ‌های رنگ قرار دارند. از آنجا که آنها مخالف هستند، آنها بهترین‌ها را در کنار یکدیگر برای جفت شدن قرار می‌دهند. شما در تیم‌های ورزشی رنگ‌های مکمل زیادی مشاهده می‌کنید. رنگ‌های مکمل برای تصویری پویا و تحریک کننده بسیار عالی هستند، اما در کپی برداری از برند دیگران مراقب باشید زیرا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

Triadic(سه گانه)؛ یک طرح رنگی با برند پایدار، رنگ‌های سه گانه در سه قسمت مختلف چرخ رنگ در قسمت‌های مساوی ترسیم می‌شوند. طرح‌های سه گانه مانند تم‌های مشابه پایدار هستند، اما انواع تحریک کننده تر مانند طرح‌های مکمل را ارائه می‌دهند. سخت‌ترین قسمت گرفتن سه رنگ است که با صفات هویت برند شما مطابقت دارد.

نحوه ترکیب رنگ‌های برند شما در جنبه‌های مختلف کسب و کار شما بارها و بارها ظاهر می‌شود. طرح رنگی برند شما، ظاهر وب‌سایت، آرم، طراحی فروشگاه، تبلیغات و غیره را تعیین می‌کند و حتی به عنوان موارد جزئی مانند حساب شبکه‌های اجتماعی خود به ظواهر جزئی نیز می‌پردازد. بنابراین همه آنها را با دقت انتخاب کنید.

چه زمانی می‌توان فراتر از قواعد انتخاب کرد؟

همانطور که در بالا گفتیم، هیچ قانون مشخصی برای انتخاب رنگ‌های برند تجاری شما وجود ندارد. با این مقاله بیشتر به عنوان یک راهنمایی سخت رفتار کنید؛ یک منبع آموزشی برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه. اما مهمتر از همه، از غرایز مزاجی خود غافل نشوید. توجه اصلی رنگ‌ها، ارتباط عاطفی آنها است، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ برند خود، از احساسات خود غافل نشوید.

نویسنده: Matt Ellis با کمی تغییر و ویرایش

[۱] منظور از آگهی تبلغات است البته می‌توان مفهوم را به اعلانات نیز گسترش داد.

مطالب پیشنهادی:

اصول و عناصر طراحی

تحقیقات کلمات کلیدی برای SEO 

مهارت‌های مورد نیاز طراحی وب پیشرفته در آینده