برای طراحی وب کدامیک مناسب است Flash ، HTML5 یا Javascript؟

بازدید : 469

با تغییر و به روز رسانی شیوه‌های SEO و بالطبع عملکرد موتورهای جستجو طراحی سنتی وب‌سایت دیگر پاسخگو نبوده و بایستی از "فن‌آوری‌های جدید طراحی" بمنظور مطابقت با دنیای فعلی سئو بهره برد. در ادامه سخن قصد داریم در این خصوص بحث نمائیم، با ما همراه شوید.

برای طراحی وب کدامیک مناسب است Flash ، HTML5 یا Javascript؟

سئو اولویت اول اکثر مشاغل آنلاین است زیرا آنها ترافیک و درآمد حاصل از موتورهای جستجو را هدایت می‌کنند. فلذا لازم است بدانیم بهترین شیوه‌های سئو در "طراحی وب" چیست؟

طراحی وب پاسخگو:

طراحی وب پاسخگو بهترین روش برای ایجاد صفحات وب است، زیرا با درج کدهای Responsive Web اندازه صفحه شناور شده و و در دستگاه‌های مختلف با اندازه‌های متغییر، وضوح قابل قبولی از صفحه در نمایشگر خواهیم داشت.

رقابت شدیدی بین شیوه‌ها و روش‌های طراحی امروزی با طراحی و تکنیک‌های مختلفی که شامل طراحی پاسخگو، تطبیقی ​​و سیال می‌باشد در جریان است. طراحی وب پاسخگو تأثیر مثبتی در سئو داشته و می‌تواند پاسخگوی فاکتور eye-candy باشد.

با طراحی وب پاسخگو، وب‌سایت با یک نسخه url در تمامی پلتفرم‌ها با وضوح تصویر در دسترس خواهد بود بر خلاف روش‌های قدیمی که برای هر پلتفرم نیاز به URL مستقلی بود. موتور جستجوگر گوگل رسماً از وب‌مسترها می‌خواهد تا طراحی واکنشگر انجام دهند زیرا این نوع طراحی موجب سادگی و سرعت عمل ربات‌های خزنده و نمایه‌سازی صفحه وب می‌شود.

مسئله اصلی در URL های متعدد این است که خزندگان نسخه‌های مختلف همان صفحه را به عنوان محتوای تکراری در نظر می‌گیرند و سایت را به دلیل سرقت ادبی از صفحات داخلی خود حذف می‌کنند.

از فلش استفاده نکنید

Flash با عملکرد نوآورانه و بصری، فضای وب را متحول کرد. فلش اولین فناوری بود که قابلیت متحرک‌سازی و سیالی را در وب ترکیب کرد. با این وجود در سال‌های اخیر بسیاری از کاربران و طراحان بخاطر استفاده بد(امنیت)، کاربری ضعیف و سازگاری، از فلش استفاده نمی‌کنند.

حتی اپل غول عرصه فن‌آوری سازگاری فلش را در آیفون و آی‌پد متوقف کرد. علاوه بر این دلیل دیگر عدم استفاده از فلش عدم پردازش توسط مرورگرها است و بایستی برای اجرای آن از افزونه‌های جانبی استفاده نمود.

یکی از دلایل اصلی کنار گذاشتن فلش تنفر موتورهای جستجو از این قالب است. بسیاری از موتورهای جستجو قادر به خزیدن در محتوای فلش نیستند (گوگل اخیرا اعلام کرده قادر است محتوای فلش را ایندکس کند). علاوه بر این، بارگذاری فلش نیاز به زمان بیشتری دارد موضوعی که در رتبه‌بندی موتورهای جستجو عامل تعیین کننده‌ای است. فلذا چنانچه شما قصد راه‌اندازی وب‌سایتی محتوا محور و یا تجاری را دارید و ملزم به رعایت استانداردهای سئو هستید به نظر چاره کار استفاده حداقلی فلش است.

راهکار

بهترین راه‌حل برای موضوعات مرتبط با سئو این است که به جای طراحی کل صفحه وب با فرمت فلش، از قالب بندی کلی استفاده کرده و فایل‌های فلش لازم را به عنوان عناصر تعبیه کنید. HTML5 بهترین گزینه جایگزین برای فلش است زیرا کاملاً انعطاف پذیر و سازگار با بهینه‌سازی موتور جستجو نیز هست.

گوگل کروم با نشان دادن تجربه خود در جایگزینی و استفاده از HTML5 به جهان که از چابکی خوبی برخوردار بوده و از انیمیشن‌های خیره کننده و دیدنی استفاده می‌کند از اثربخشی HTML5 در مقابل کسانی که با تردید به آن نگاه می‌کنند دفاع کرده است.

از جاوا اسکریپت استفاده کنید

اگرچه JavaScript و اچ‌تی‌ام‌ال۵ نمی‌توانند با فلش در نمایش انیمیشن پیشرفته رقابت کنند ، اما جاوا اسکریپت در صدر "فن‌آوری‌های محبوب طراحی" قرار گرفته است.

به جای فلش، می‌توانید از جاوا اسکریپت برای متحرک‌سازی، منوی کشویی، کرکره‌ای کردن‌ها، شناور کردن‌ها و سایر موارد استفاده کنید. این یک روش نسبتاً ساده و در عین حال قابل انعطاف برای طراحی صفحات پویای وب‌سایت است. برخلاف فلش، جاوا نشانه گذاری خاص خود را ایجاد نمی‌کند بلکه عناصر اچ‌تی‌ام‌ال موجود را به صورت پویا اصلاح می‌کند.

چندین چهارچوب و ابزار برای جاوا اسکریپت وجود دارد که شامل jQuery ، Mootools و غیره است همه اینها قدرت و قابلیت استفاده از جاوا اسکریپت را گسترش می‌دهند.

نویسنده: Shalini Nekkanti طراح و نویسنده  وبلاگ FPPT .

مطالب پیشنهادی:

۱۰ اصل اساسی در طراحی وب‌سایت‌های حرفه‌ای

۴ اصل بنیانی در طراحی UI های عالی

سئو و الزامات آن به زبان ساده