مهارت‌های مورد نیاز طراحی وب پیشرفته در آینده

بازدید : 1336

اگر بصورت خلاصه بخواهیم طراح وب را معرفی کنیم، طراح وب کسی است که قسمت‌های مختلف یک وب‌ را بوجود می‌آورد. در عصر دیجیتال وجود یک وب چشم‌نواز و خوب بسیار مهم و تاثیر گذار است. وب‌سایت شما معرف برند شماست، اگر بلحاظ زیبایی‌ و راحتی استفاده مورد رضایت کاربر واقع نشود آنها وقتی برای بررسی محتوای وب نخواهند گذاشت. اصولا "مشاغل الکترونیکی" نیاز به افرادی با "مهارت‌های حرفه‌ای طراحی وب" دارند تا بتوانند با "استفاده از فضای سایبر" به اهداف تجاری خود برسند. 

مهارت‌های مورد نیاز طراحی وب پیشرفته

مهمترین "پایه‌های طراحی وب"


رتبه بندی در موتورهای جستجوگر (SEO)

بهینه‌سازی وب‌سایت بر اساس الگوریتم‌ موتورهای جستجو دغدغه ذهنی تمام طراحان و گردانندگان وب می‌باشد امروزه همه کاربران به نوعی باور کرده‌اند آنچه در صفحه اول موتورهای جستجو و در راس آنها گوگل لیست می‌شود محبوب‌ترین و در عین حال بهترین‌ است و براساس بررسی‌ها ثابت شده اکثر کاربران برای یافتن محتوای مورد نظر هرگز به صفحات دوم و بیشتر از آن نرفته و فکر می‌کنند اگر چیزی که می‌خواهند در صفحه اول نبود پس نیست.

"طراحی اصولی و صحیح یک وب‌سایت" و استفاده درست از آن کمک می‌کند تجارت ما در موتورهای جستجو رتبه خوبی داشته باشد و شرط لازم تحقق این امر استنفاده از کدهای صحیح و مورد تایید سئو در طراحی است، رقابت در عرصه سئو بسیار سخت و فشرده می‌باشد اما اگر فکر می‌کنید حضور در فضای مجازی به "رونق کسب و کار" شما منجر می‌شود حتما این کار را انجام دهید.

پیشی گرفتن از رقبا

معمولا در یک صنعت خاص تفاوت ملموسی بین شرکت‌های مختلف وجود ندارد اما می‌توان با وب‌سایت کارهای شگفت‌آور و به قولی "جادو" کرد. یک "طراح وب عالی" توانایی تعریف مجدد پارامترها را داشته و می‌تواند یک شرکت را در ذهن مخاطب محبوب‌تر از بقیه به تصویر بکشد. گفته‌اند: "پیروزی" همه چیز نیست، اما مطمئناً "احساس خوبی" دارد و همه دوست دارند با "تیم برنده" ارتباط برقرار کنند. "طراحی خوب" وب قطعاً می‌تواند شما را به عنوان تیم برنده معرفی کند.

عملکرد

زندگی امروزی پر از مشکلات و گرفتاری‌های خاص خود است و در این وانفسا همه بدنبال راهی برای کاهش مشکلات خود هستند. وب‌سایت شما می‌تواند دارای "بهترین محتوا" و "عالی‌ترین خدمات" باشد اما اگر استفاده از آن راحت نباشد فرصت داشتن یک "وب خوب" را از دست داده‌اید. طراح وب باید درک عینی از "نیازهای مصرف کنندگان بالقوه" داشته باشد. این نکته باعث می‌شود طراح در طراحی وب‌سایتی که تجربه خوبی به مشتری منتقل می‌کند قدم بردارد. فلذا اگر وب‌سایت شما در حال حاضر دارای بهترین محتوا اما با ترافیک کم و نرخ تبدیل پائین مواجه است شاید لازم باشد عملکرد آنرا بازبینی کنید.

مهارت‌های طراحی وب مورد نیاز در آینده

یک "طراح وب با تجربه"می‌تواند بخش بزرگی از استرس شما را کاهش دهد. مهمتر از نیازهای اولیه که "طراحی وب" باید آن را پوشش دهد، فردی با "مهارت طراحی وب عالی" باید بتواند به ارزش افزوده تجارت شما کمک کند و در تخصص‌هایی که ذکر می‌شود مهارت و تسلط کافی داشته باشد.

برنامه‌نویسی

ما در خصوص وجود رقابت بسیار شدید در فضای مجازی به قدر کافی سخن گفته‌ایم فلذا بسیار مهم است طراح وب زبان توسعه آنرا بداند تعداد زیادی زبان برنامه‌نویسی وجود دارد اما بعضی از آنها بسیار مهم بوده و یک" طراح وب خوب" بایستی دارای سطح خوبی از دانش آنها باشد.

HTML

اچ‌تی‌ام‌ال یک زبان نشانه‌گذاری است که برای نمایش صفحات اینترنتی استفاده می‌شود. در واقع اچ‌تی‌ام‌ال صفحات اینترنت را جذاب کرده و بدیلی برای آن وجود ندارد واز مهارت‌های اساسی طراحی وب‌سایت است.

CSS

سی‌اس‌اس قابلیت صفحه آرایی؛ استایل‌دهی و "زیبا سازی صفحات وب" را برای طراحان سایت فراهم می‌سازد. در واقع ساختار یک صفحه با استفاده از اچ‌تی‌ام‌ال تعیین شده و سپس با به کار بردن کدهای سی‌اس‌اس به این ساختار و چیدمان استایل(شکل) داده می‌شود. این برنامه ضروری، کل ظاهر وب‌سایت را تعیین می‌کند.

JavaScript

جاوا اسکریپت، زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، پویا، مبتنی بر شی، چند رویه و تفسیری است. در کنار اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس، جاوا اسکریپت یکی از سه هسته صفحات دنیای وب و محبوب‌ترین زبان است. این زبان، "زبان تسلط بر اینترنت" است فلذا هر "توسعه دهنده وب آینده‌نگر" باید از دانش کافی درباره جاو اسکریپت برخوردار باشد.

راه‌اندازی چت زنده

فراموش نکنید، قبلا در مورد رقابت پیروزمندانه صحبت کردیم. تسلط بر اتوماسیون چت زنده یکی از این ترفندها است. آمارها نشانگر تاثیر بیش از ۳۰%  این قابلیت در تعداد بازدیدکنندگان از وب‌سایت است، اعداد دروغ نمی‌گویند در خصوص تاثیر آن می‌توان بحث کرد، اگر وب شما فاقد یک گفتگوی زنده باشد، کاربر نمی‌تواند از تجارب  استفاده از برند شما آگاه شده و از امکان رفع ابهامات خود محروم می‌شود باید به مراجعه‌ کننده فرصت بدهیم تا سوالات خود را پرسیده و با کسب اطمینان خاطر به تعامل با ما بپردازد. مهارت راه‌اندازی چت زنده یکی از ضرورت‌های فعلی و آینده طراحی وب است.

طراحی گرافیک

وقتی تعریف طراحی گرافیک را می‌خوانید، فوراً معلوم می‌شود که یک طراح وب بایستی دارای این مهارت‌ها از قبیل تایپوگرافی، عکاسی و تصویرسازی باشد، این امور به طراح وب در زیباسازی طرح و بازاریابی کمک شایانی می‌کند.

مدیریت سرور وب

این مهارت‌ها شامل دسترسی به قسمت پشتیبانی وب‌سایت است. برای یک طراح وب مهم است که این مهارت‌ها را حتی اگر در سطح تخصصی نباشد، داشته باشد. این امر به داشتن دانش کافی و لازم برای حل مشکلاتی مانند خرابی وب‌سایت و زمان وقوع آنها کمک خواهد کرد.

طراحی پاسخگو

آمارهای سال ۲۰۱۸ می‌گوید: بیش از ۳۶%  مردم دنیا دارای "تلفن هوشمند" هستند، بیش از ۵۰% مردم آمریکا جستجوهای خود را از طریق تلفن همراه انجام می‌دهند. در واقع این اعداد بیانگر آنست که دسترسی افراد به تلفن هوشمند بیش ار "رایانه شخصی" است و برای هر طراح وبی ضروری است که مهارت لازم در خصوص طراحی وب پاسخگو را داشته باشد. این مهارت طراح را قادر می‌سازد وب‌سایت را به گونه‌ای بهینه‌سازی کند که از طریق تلفن همراه نیز قابل دسترسی باشد.

طراحی UI

کارایی چیزی است که باعث می‌شود مراجعین به وب‌سایت شما بازگشته و در نهایت به مشتری وب شما تبدیل شوند. رابط کاربری باید با استفاده کنندگان سازگار باشد. پیمایش باید یکپارچه باشد، باید همبستگی عناصر در طول صفحه به خوبی طراحی شود و طراح وب یک تماس متمایز از دکمه‌های حرکت داشته باشد که کاربران را وادار به انجام کارهایی کند که شما می‌خواهید انجام شود.

مهارت‌های اجتماعی

همیشه گفته می‌شود که با مهارت‌های فنی می‌توان شغل را به دست آورد، اما این "قابلیت‌های شخصیتی" است که آنرا حفظ می‌کند. برای یک طراح وب، روابط اجتماعی و آداب دانی بسیار مهم بوده و نبایستی از آن غافل شود، آنها بایستی بتوانند روحیه کار تیمی و وقت‌شناسی را رعایت و ترویج نمایند، کار تیمی بخش مهمی از تجارت بوده و دانستن "چگونگی ارتباط با دیگران" بسیار مهم بوده و انجام کار را آسان می‌کند.

نتیجه:

طراح یا مشتری وب فرقی نمی‌کند با این مقاله نیازهای اساسی طراحی وب را که در آینده مورد نیاز و تقاضا است را بیان کردیم، امیدواریم ،"ابهامات طراحی وب" را برطرف و تصویر روشنی از آن ارائه کرده باشیم.

مطالب پیشنهادی:

هزینه‌ طراحی وب‌سایت و نحوه صرفه‌جویی در توسعه آن

۶ اشتباه طراحان وب در تعامل با مشتری

اشتباهات معمول در طراحی UI که وب‌سایت شما را ناکام می‌گذارد

برای طراحی وب کدامیک مناسب است Flash ، HTML5 یا Javascript؟